קניה, ארץ של נופים עוצרי נשימה, פסיפס אתני מרתק ועולם חי במיטבו. בקניה נופים מגוונים משתנים : גבעות מוריקות בגידולים חקלאיים והר קניה, פסגתו עטורת השלג ויער הגשם למרגלותיו, שמורת סמבורו ואזור הערבה המדברית (נאייקה), אגמי השבר הסורי אפריקאי ומישורי הסוואנה מכוסי עשב ועצי שיטה במסאי מרה. כדאי לבקר בכפרי השבטים : שבט הקיקויו החקלאי המאכלס את האזור הפורה שבסביבת ניירובי והר קניה, שבטי המסאי והסמבורו – שבטים שמסורתם רעיית צאן ובקר. אוכלוסיה ססגונית וגאה זו שומרת על מסורת העבר, ומהווה עדות לעולם הולך ונעלם. בקניה ריכוז גדול של בעלי החיים בסביבתם הטבעית - עדרים של גנו וזברות, אנטילופות, ג''ירפות ופילים, טורפים - לביאות משחרות לטרף, או צ''יטות נחות בצל השיחים ומגוון עצום של עופות וציפורי שיר.

כדאי לבקר

המסלול בקניה משלב מספר שמורות אטרקטיביות והמסלול נוח באופן יחסי. המטיילים בין החודשים יולי ועד אוקטובר ייהנו מעדרי הגנו והזברות העצומים הנמצאים בחודשים אלו בשמורת מסאי מרה.

הר קניה
ההר הגבוה בקניה והשני בגובהו באפריקה, שיאו בפסגה בגובה 5,199 מטר. ההר שוכן מדרום לקו משווה. האזור סביב ההר הוכרז כפארק הלאומי הר קניה וכאתר מורשת עולמית. בהר מספר אזורי צמחיה ומעל 3500 מטר משתרעת צמחייה אפרו אלפינית. על פסגת ההר נמצאים קרחונים הנראים גם ממרחק אך ההערכה שבעשרות השנים הקרובות ייעלמו הקרחונים על ההר לחלוטין.
כדאי ללון בלודג''ים הנמצאים למרגלות ההר, להינות מתצפית על בעלי החיים באזור ההררי ולטייל ביער הגשם בסביבה.

שמורת סמבורו
שמורת סמבורו נמצאת באזור הנאייקה – אזור ערבה אפריקאית שבה עצי שיטים רבים, בשטחו של שבט הסמבורו, שבט רועים מקבוצת הנילוטיים והיא קרויה על שמו. בשמורה זורם נהר האוואסו נייארי - "הנהר האדום", סביבו מתרכזים בעלי חיים רבים שאת חלקם רואים רק בשמורה זו - ג''ירפה מרושתת, זברה גריווי, ראמים מחודדי קרניים וצבי ג''ירפי (גרנוק ). בקרבת הנהר ניתן לראות גם עדרי הפילים ואת הטורפים האפריקאים - אריות, נמרים ואחרים.

שמורת אגם נקורו
אגם נקורו הוא אחד מאגמי השבר הסורי אפריקאי, אגם סודה יפהפה ובו להקות ענק של פלמינגו ורודים ושקנאים הניזונים באגם ויוצרים תמונה מרהיבה של השתקפות במימיו. בשמורה המקיפה את האגם יער שיטים ועצים אחרים ואזור עשב פתוח בו רועים עדרי באפאלו, זברות, אנטילופות מים ולעיתים גם קרנפים רחבי שפה או קרנפים מצויים שהובאו לשמורה כחלק מפרוייקט ההגנה על בעלי חיים נכחדים אלו. כדאי להעלות לתצפית אל האגם מ"מצוק הבבונים".

שמורת אגם נאייבשה
אגם מים מתוקים ללא מוצא, בשולי האגם צמחייה המאכלסת עופות רבים, ונספרו בו למעלה מ – 350 מינים שונים של עופות. כדאי לצאת לשייט על האגם ולהליכה רגלית בחצי האי הנמצא בו.

שמורת מסאי מרה
נחשבת לשמורה בעלת ריכוז החיות הרב ביותר בקניה. בשמורה - מרחבי עשב ובהם "כתמי" עצים בודדים, עדרי גנו וזברות ואוכלי עשב נוספים בעדרים גדולים וטורפים. כדאי לבקר במנייאטה ( כפר ) של בני שבט המסאי ולהתרשם מאורח חייהם המבוסס על רעיית בקר.

מסלול אפשרי

שמורת הר קניה ( ללא טיפוס רגלי ) ,שמורת סמבורו, שמורת נקורו, שמורת מסאי מרה, ניתן להוסיף את שמורת נאייבשה. במהלך הטיול מומלץ לבקר בכפר של בני שבט הסמבורו או המסאי.

למתקדמים

שמורת אגם ברינגו
אחד משני אגמי מים מתוקים בקניה ואחד מאגמי השבר הסורי אפריקאי. באגם אוכלוסיית עופות מים, היפופוטמים ותנינים. על שפת האגם – שבט דייגים הנקרא נג''מפס. כדאי לערוך שייט על האגם, לצפות בבעלי החיים שבו ולבקר על האי הנמצא במרכז האגם, באי נמצאים נביעות של מים חמים וקיטור הפורצים החוצה כגייזר.

שמורת אגם בוגוריה
אגם סודה מאגמי השבר הסורי אפריקאי, המהווה, כמו אגם נקורו ואגמי סודה נוספים, מקום משכן ללהקות גדולות של פלמינגו. על שפת האגם מעיינות מים חמים וקיטור הפורצים החוצה כגייזר.

שמורת אמבוסלי
שמורת אמבוסלי שפרוש שמה, אזור מלוח או מאובק, בשפת המה של שבט המסאי, נמצאת על הגבול עם טנזניה. ניתן לראות את פסגת הר קילימנג''רו הממוקם במדינה השכנה כמעט מכל נקודה בשמורה. בשמורה אזורי ביצה המהווים אזור מחייה נוח לעשרות עדרי פילים ואוכלי עשב נוספים. והיא קרובה יחסית לניירובי.

אגם טורקנה
אגם סודה הנמצא באזור המדברי של צפון קניה, קצהו הצפוני של האגם מגיע עד לגבול אתיופיה. זהו האגם המדברי הקבוע ואגם הסודה הגדול בעולם. האגם קרוי על שם בני שבט הטורקנה החיים בסביבותיו. בשולי האזור המדברי שוכנים שבטים נוספים בעיקר שבטי רועים נודדים או נוודים למחצה. כדאי לבקר את בני שבט האל מולו – שבט זעיר של ציידים הנמצא בתהליך היעלמות מהיר ואת בני שבט הטרוקנה, לבקר במפעל לעיבוד דגים ובכפר הסמוך לאגם – לויאנגלני. ההגעה לאגם נמשכת מספר ימים ומתאימה למטיילים קצת פחות מפונקים.

טיפוס רגלי על הר קניה
הטיפוס נמשך מספר ימים. הטרק הרגיל אינו מגיע לפסגה הגבוהה ביותר, המצריכה ציוד מיוחד. הלינה בבקתות ובליווי של מדריך מקומי, סבלים וטבח. העונה המומלצת יוני – ספטמבר, דצמבר – פברואר