טנזניה, אחת מארצות אפריקה היפות והמגוונות ביותר ויעד הספארי העשיר ביותר באפריקה. שטחה של טנזניה הכולל בתוכו גם את הארכיפלג של זנזיבר הוא הגדול ביותר בין מדינות מזרח אפריקה. בטנזניה שיאים גאוגרפיים מרשימים : הר הקילימג'רו, הגבוה בהרי אפריקה ( 5,895 מטר ), אגמי ענק הקשורים לשבר הסורי אפריקאי – אגם טנגנייקה העמוק בעולם ( 1470 מטר ), אגם ויקטוריה, הגדול באגמי אפריקה ואגם מלאווי. למעלה מרבע משטחה של המדינה מוכרז כשמורות טבע ( יותר מכל מדינה אחרת בעולם ). בטנזניה ריכוז עצום של בעלי חיים, מהגדולים והפראיים בעולם ושמורות טבע מגוונות - מישורי עשב עצומים עם עדרי ענק של גנו וזברות, מכתשים געשיים, יערות גשם עם קופים וציפורים ואגמי השבר בהם אינספור עופות מים. בטנזניה כמאה ועשרים שבטים שונים, כדאי להקדיש זמן לבני השבטים השונים - בני שבט הדטוגה, שבט רועים מקבוצת הנילוטים, שבט ההדזבה – שרידים אחרונים לשבטי הציידים לקטים הקדומים ('בושמנים') שאכלסו את אפריקה, ובני שבט המסאי, שבט רועים השומר על מסורתו רבת השנים.

כדאי לבקר:
המסלול בצפון טנזניה הוא הפופולרי ביותר, השמורות אטרקטיביות והמסלול נוח באופן יחסי. המטיילים בין החודשים נובמבר ועד יולי, יהנו מעדרי הגנו והזברות העצומים הנמצאים בחודשים אלו בשמורת סרנגטי ובשמורות הטבע הסמוכות.
 
שמורת ארושה
המסלול בצפון טנזניה הוא הפופולרי ביותר, השמורות אטרקטיביות והמסלול נוח באופן יחסי. המטיילים בין החודשים נובמבר ועד יולי, יהנו מעדרי הגנו והזברות העצומים הנמצאים בחודשים אלו בשמורת סרנגטי ובשמורות הטבע הסמוכות.
 
שמורת טרנגירה
שמורת טרנגירה משתרעת על שטח גדול בצפון טנזניה מדרום- מזרח לאגם מניארה. בשמורה הגדולה יש מגוון גדול של בתי גידול באזורים של גבעות ומישורים לסירוגין – סוואנות פתוחות, עמק נהר, ביצות עונתיות, יערות של באובבים ויערות שיטים והיא אחת מהשמורות היפות ביותר בצפון טנזניה. בשמורה אוכלוסיית פילים מהצפופות בטנזניה ( עדרי הפילים נודדים בהתאם לעונות השנה ולצמחייה ).
 
שמורת אגם מנייארה
אגם מנייארה, אחד מאגמי הסודה שנמצאים בשבר הסורי אפריקאי. בשמורה מגוון מרתק של בתי גידול, יונקים ועופות. מי האגם האלקלינים מהווים מקום חיים לאלפי עופות מים החיים על המי המליחים. פלמינגו, חסידות צהובות מקור, אנפות ושקנאים ובסמוך עדרי היפופוטמים. לעיתים ניתן לראות לביאות הנחות בין ענפי העצים.

שמורת נגורונגורו ומכתש נגורונגורו
שמורת נגורונגורו משתרעת על שטח של כ-8300 קמ"ר, בתוכה מספר מכתשים געשיים והרי געש. המכתש עצמו נוצר מהתמוטטות של הר געש קדום ( קלדרה ). שמורת נגורונגורו הוכרזה כאתר מורשת עולמית. באופן חריג מותר לרועים בני שבט המסאי להתגורר ולרעות את עדריהם בשטח השמורה. שולי המכתש גבוהים ( מעל 2200 מטר ) ועליהם גדל יער גשם הררי, בקרקעיתו אגמי סודה ומים מתוקים, נחלים, ביצות, סוואנות פתוחות, חורש, יער שיטים ויער גשם הררי, כולם מוקפים בקירותיו התלולים של המכתש הגעשי המושלם. במכתש שוכנים אלפי בעלי חיים המייצגים חתך של רוב בתי הגידול ומיני החיות הקיימים במזרח אפריקה

שמורת סרנגטי
השמורה המפורסמת של טנזניה. השמורה מהווה בית לאוכלוסיית אוכלי העשב הגדולה בעולם ולאוכלוסיית טורפים עשירה האורבת לעדרים בדרכם האינסופית - להקות של אריות, צבועים מנומרים, נמרים וברדלסים. במישורי השמורה מתקיימת נדידה שנתית אדירה של עדרי גנו וזברות, מיקום העדרים בשמורה משתנה בהתאם לעונה ולגשמים ובהתאם לשפע הצמחייה. הכמות העצומה של הגנו והזברות, הינם חלק מהאגדה של הסרנגטי ומהווים אטרקציה תיירותית. כדאי לבקר במרכז המבקרים המרשים שבשמורה.

ערוץ אולדובאי
הערוץ נמצא בדרך בין מכתש נגורונגורו לשמורת סרנגטי. בערוץ נתגלו ממצאים הקשורים למוצא האדם, על ידי משפחת ליקי. ביניהם גולגולת של אוסטרלופיתקוס בוייסי מלפני 1.8 מיליון שנה ושרידים אחרים. במקום מוזיאון קטן ובו מוצגים מהאזור וסיפור התגליות של משפחת ליקי.
 

שמורת מסאי מרה
נחשבת לשמורה בעלת ריכוז החיות הרב ביותר בקניה. בשמורה - מרחבי עשב ובהם "כתמי" עצים בודדים, עדרי גנו וזברות ואוכלי עשב נוספים בעדרים גדולים וטורפים. כדאי לבקר במנייאטה ( כפר ) של בני שבט המסאי ולהתרשם מאורח חייהם המבוסס על רעיית בקר.

מסלול אפשרי:

שמורת הר קניה ( ללא טיפוס רגלי ) ,שמורת סמבורו, שמורת נקורו, שמורת מסאי מרה, ניתן להוסיף את שמורת נאייבשה. במהלך הטיול מומלץ לבקר בכפר של בני שבט הסמבורו או המסאי.

למתקדמים:

טיפוס על הר קילימנג'רו
ההר מהווה את הנקודה הגבוה באפריקה ( 5,895 מטר ) והוא גם ההר הגבוה ביותר מבין ההרים שאינם חלק מרכס הררי ( הר בודד ). פסגתו מושלגת כל השנה, אך בשנים האחרונות הולכת כיפת הקרח ומצטמצמת. 5 מסלולים שונים עולים אל פסגתו. המסלול הפופולרי ביותר – מסלול מרנגו. הטיפוס אורך כששה עד שבעה ימים והוא מתאים לכל אדם בריא. הלינה בבקתות או באוהלים ובליווי של מדריך מקומי, סבלים וטבח.
העונה המומלצת יוני – ספטמבר, ינואר – מרץ

סוף מרץ – תחילת יוני: עונת הגשמים הארוכה, ראות עשויה להיות נמוכה בגלל עננות כבדה. מעט מאד מטפסים.
ספטמבר – אוקטובר: חודשים נוחים לטיפוס, מזג האוויר מתחמם מעט.

שמורת גומבה
נמצאת במערב טנזניה על שפת אגם טנגנייקה והתפרסמה בעקבות מחקרה של ג'יין גודול על התנהגות השימפנזים. בשמורה אזור יער גשם ובו ניתן לערוך סיור רגלי בעקבות השימפנזים וקופים נוספים.

 


מעוניינים בטיול בהתאמה אישית? השאירו פרטים כאן