מעטות הן המדינות שקסמי נופן מתחרים עם אלה של דרום אפריקה : חופים שלווים, לגונות, צוקי חוף סלעיים, מפלי מים, מעברי הרים, קניונים מלאי הוד, מדבר, יערות ושמורות טבע המאוכלסות במגוון בעלי חיים ועופות. וכמובן הנוף האנושי העשיר והמגוון, הכל לצד ערים קוסמופוליטיות, מרכזי קניות ושעשועים רשת כבישים ושדות תעופה חדישים, נוחיות מערבית וקידמה הנמצאים בכל מקום. ההיסטוריה הייחודית של המדינה והפסיפס האנושי תורמים לחוויית הטיול ב"ארץ הקשת בענן", כינויה החדש של המדינה מאז ביטול משטר האפרטהייד הנוקשה. הסלוגן של משרד התיירות הדרום אפריקאי  אומר "עולם ומלואו בארץ אחת", ואכן כך.

כדאי לבקר:

מסלול מקיף לדרום אפריקה כולל את האתרים החשובים ביותר: מפומלנגה וקניון הנהר בלייד, שמורת קרוגר והשמורות הפרטיות הסמוכות, נתיב הגנים והקארו הקטן, ארץ היין, קייפטאון וכף התקווה הטובה.

יוהנסבורג ופרטוריה
הזהב הוא שגרם להקמתה של יוהנסבורג כמעט בין לילה, בעיר העצומה הפרוסה על פני שטח נרחב ניתן לראות רובעי עשירים לצד אזורי שכונות מצוקה, בתי מלון מעולים, מרכזי קניות מפוארים ובתי קזינו. כדאי לבקר במוזיאון האפרטהייד וברובע סוואטו ולראות את השינויים העוברים על העיר והתושבים בעקבות סיום שלטון האפרטהייד ב-1994. פרטוריה – אחת מערי הבירה של דרום אפריקה (יש שלוש ערי בירה בדרא"פ) נמצאת מרחק קצר מיוהנסבורג – עיר עם אווירה מתונה ושלווה יותר וניחוח היסטורי. כדאי לבקר בבנייני האיחוד בהם נמצאת הממשלה ובאנדרטת הפורטרקרים לזכרם של החלוצים האפריקנרים שעזבו את חבל הקייפ במטרה לנטוש את השלטון הבריטי בתחילת המאה ה-19.

מפומלנגה
מחוז מפומלנגה (=מזרח) אזור עשיר בתופעות טבע מעניינות ונופים מרהיבים ופראיים. הרים, עמקים, נהרות מפלי מים, יערות קדמונים, פרחים וציפורים. העיירות מסביב הן זכר להיטוריית החלוצים, הציידים ורודפי הזהב. ברבטון, פילגרימס רסט, חראסקופ וסאבי הן הידועות שבעיירות. כדאי לטייל בדרך הפנורמית בה תצפיות מרהיבות "חלון האלוהים", "שלושת הבקתות" ותצפית על קניון הבלייד. סיורים רגליים קצרים אל מפלי המים לון קריק, מק מק, ליסבון וברלין ו"בורות המזל של תום בורקה" אזור בלייה מיוחד של נקבים גליליים שנחצבו בסלעים על ידי הנהרות.

שמורת קרוגר
שמורת טבע הידועה בעולם כולו ומשתרעת על פני יותר מ-20 אלף קמ"ר ומאכלסת מגוון גדול של חיות בר האפריקאיות. מומלץ לסייר בשמורה בג'יפ פתוח ומומלץ מאד לשלב גם לינה וסיורים באחת השמורות הפרטיות הסמוכות לפארק כמו ThornybushKapama או אחרות.

נתיב הגנים
נתיב הגנים משתרע בין נהר הסערות למפרץ מוסל, במקביל לקו חוף המשובץ בהרים, חופים זהובים, מצוקים ויערות עבותים. כדאי לערוך סיור רגלי בנהר הסערות ולראות את נקודת קפיצת הבנג'י הגבוהה בעולם מעל נהר בלוקראנס. באזור אקטרציות תיירותיות רבות – שמורות קופים, ציפורים ואחרות. לבקר בנייזנה – עיר השוכנת על גדות לגונה שעל פתחה שומרים שני צוקים המכונים "הראשים". כדאי לשוט על הלגונה ולעבור לשמורה הנמצאת בצד המערבי של הלגונה – שמורת Featherbed, שם לערוך סיור רגלי ביער ובצמחייה המיוחדת של אזור הקייפ – הפיינבוס. במוסל ביי מומלץ לבקר במוזיאון על שם ברתולומיאו דיאז הספן הפורטוגלי, האירופאי הראשון שהקיף והגיע לחופי אפריקה המזרחיים.

הקארו הקטן
הקארו הקטן (=האזור היבש) הינו עמק חצי צחיח המספק אזור גידול נוח לחוות היענים הרבות שבו. "ארמונות הנוצות" כינויים של בתי האחוזה שנבנו בראשית המאה ה-20, הם זכר לתקופה בה נוצות היענים היו שוות כמשקלן בזהב. אודסהורן בירת חבל ארץ זה הייתה ידועה גם בשם "ירושלים הקטנה" בגלל הקהילה היהודית שהייתה גרה במקום. כדאי לבקר בחוות היענים באזור ובמערת הנטיפים הגדולה – קאנגו. ואסור להחמיץ את הנסיעה במעבר ההרים המוכר בשם "מעבר ההר השחור" Swartberg Pass – מעבר הרים מרשים ורב נוף, המחבר בין הקארו הקטן לקארו הגדול.

ארץ היין
ארץ היין הוא כינוי לאזור ההתיישבות של הצרפתים ההוגנוטים בסוף המאה ה-17 בארץ הקייפ. כדאי לבקר בכרמים וביקבים של אזור סטלנבוש והעיר סטלנבוש עצמה, עיר היסטורית הידועה בשל גגות הקייפ ההולנדיים עתירי החן, בניינים גמלוניים ועצי אלון אדירים התוחמים את הרחובות. העיר נחשבת לאחת מהערים המשומרות ביותר מתקופת החברה ההולנדית המזרח הודית. ערים נוספות הם פרנצ'הוק ופאארל, כדאי לראות את האנדרטה לזכר ההוגנוטים ולבקר בשער בית הכלא ממנו שוחרר נלסון מנדלה ב- 1990.

קייפטאון וכף התקווה הטובה
קייפטאון, למרגלות צוקי הר השולחן, היא אחת מהערים היפות בעולם. העיר הראשונה של ההתיישבות הלבנה בדרום יבשת אפריקה. רועי כבשים הוטנטוטים, עבדים ממלזיה ומאינדונזיה נטמעו בלבנים וכך נולדו הצבעונים, המהווים חלק חשוב של האוכלוסיה הלא-לבנה בארץ הכף. סגנונות ארכיטקטוניים שונים המשקף את העבר ואת ההווה, בניינים ויקטוריאניים לצד הרובע המלאי הצבעוני ואזור הנמל - קניונים, מסעדות ומלונות. לבקר ב"גני החברה" ובמוזיאון של דרום אפריקה ובמוזיאון היהודי. לטפס ברכבל אל פסגת הר השולחן ולהסתובב  בגנים הבוטנים של קירסטנבוש בהם הצמחיה המיוחדת של הקייפ.
להקדיש יום מלא לטיול בחצי האי של כף התקווה הטובה, לנסוע באחת מדרכי הים היפות בעולם, עד כף התקווה הטובה, המקום בו מתמזגים לכאורה האוקיאנוס ההודי והאוקיאנוס האטלנטי (הנקודה האמיתית נמצאת מזרחה בכף אגולס). להפליג למושבות דובי הים, ולסייר במושבת הקינון של הפינגווינים סמוך לסיימונסטאון.

מסלול אפשרי:

יוהנסבורג, מפומלנגה, שמורת קרוגר, שמורה פרטית, חזרה ליוהנסבורג וטיסה לפורט אליזבת. נתיב הגנים, נייזנה ואודסהורן. לבקר בהרמנוס – אזור נדידת הלוויתנים בין ספטמבר לינואר ומשם לארץ היין ולסיים בקייפטאון. ביקור במפלי ויקטוריה זימבבוואה יהיה סוף מושלם לטיול מהנה.

למתקדמים:

לבקר בממלכת סווזילנד ובאזור קוואזולו נטאל, בשמורת שולשלואי ובשמורת סט. לוסיה.