אתיופיה - ארץ מגוונת של תרבות, נופים, ועולם חי מופלא, ארץ של קיסרים ואגדות. ההיסטוריה המרתקת הנופים הפראיים, ההרים נישאים והשווקים הססגוניים הופכים אותה לאחת הארצות המרתקות ביותר במזרח אפריקה.
אתיופיה היא כמעט המדינה היחידה באפריקה שלא הייתה מעולם מושבה קולוניאלית, למעט שלטון איטלקי קצר (1936-1941), ותושביה גאים במסורת הלחימה על עצמאותם. באתיופיה מורשת עשירה של נצרות אורתודוכסית והיא המדינה השנייה בעולם שקיבלה עליה את עול דת הנצרות. האתיופים שמרו על הנצרות אפילו במאה השביעית, כשתושבי כל המדינות השכנות התאסלמו.
השם אתיופיה, שמשמעו "הארץ של כהי הפנים" ביוונית, הייתה ידועה עוד מימי העבר. ממצאים ארכאולוגיים המצביעים על התיישבות אנושית בת כמיליון וחצי ושרידי שלדים הומינידים בני כארבעה מיליוני שנה, נתנו לה את הכינוי "ערש האנושות". באתיופיה אוכלוסייה בת כ-75 מיליוני תושבים המחולקת בין כ-80 קבוצות אתניות, השפה העיקרית היא אמהרית, אך דיאלקטים מקומיים נפוצים. האוכל המסורתי הוא האינג'רה ( לחם דמוי פנקייק, ספוגי וחמצמץ ) המוגש עם תבשילים מתובלים וטעימים.
הטיול באתיופיה לא נועד למי שמחפשים חיים קלים : התשתית התיירותית רק מתחילה להתפתח, אבל הנופים נהדרים, האנשים מסבירי פנים, וההיסטוריה מוחשית. אתיופיה היא קרוב לוודאי הסוד השמור ביותר באפריקה, עולם הולך ונעלם

כדאי לבקר:

בהאר דאר
בהאר דאר שוכנת לחופו הדרומי של אגם טאנה, מוצאו של נהר הנילוס הכחול. מומלץ לבקר במפלי הנילוס הכחול ( בשנים האחרונות מועברים רוב המים לתחנת כוח הידרו-אלקטרית וזרם המים במפל, פחות מרשים מבעבר ). שייט על אגם טאנה - האגם מוקף בכנסיות ומנזרים אשר רובם הוקמו לפני המאה ה- 16 וחלקם אפילו במאה ה-11. כדאי לבקר בכנסיית קידאנה מיהרט הנמצאת על אחד מחצאי האי לחופי של האגם או במנזרים אחרים באיים הקטנים שבאגם ( חלקם סגור למבקרים או לנשים ).

גונדר
גונדר - בירתה הקדומה של אתיופיה, במאה ה - 16 נבחרה גונדר על ידי הקיסר האתיופי פאסילאדס ויורשיו, כמקום מגוריהם. מאז במשך כ – 250 שנה, בנו בה הקיסרים ארמונות, מצודות, כנסיות ומנזרים. מבקרים במבצרים, בבריכת הטבילה של מייסד העיר הקיסר פאסילאדס, בכנסיית דברה בירהאן סלאסי הידועה בציורי הקיר היפים שלה. מומלץ לבקר בכפר וולאקה, שעד מבצע משה היה כפר יהודי, משרידיה של הקהילה היהודית הגדולה של צפון מערב אתיופיה.

פארק הרי סימיאן
הפארק הוכרז כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו ב- 1978. בלייה רבת שנים יצרה את אחד מהנופים היחודיים בעולם – פסגות הרים משוננות, ערוצים עמוקים ומצוקים תלולים הצונחים לעומק של 1500 מטר. הפארק הוא מקום משכנם של כמה מהחיות הנדירות בעולם – קופי גלאדה, זאב חבשי ( שועל סימיאן ), ויעלים. בפארק אפשרויות לטרקים של מספר ימים.

אקסום
מוכרת בעיקר כמקום משכנו של ארון הברית ועיר מקודשת בנצרות המקומית. כדאי לבקר במוזיאון הארכאולוגי, באתרי הסטלות – אובליסקים מונוליתים, לראות מבחוץ את כנסיית ציון מאריאם שבה, על פי האמונה האתיופית, נמצא ארון הברית המקורי ( לא ניתן להיכנס ) ובשרידי הארמון ( המשוער ) של מלכת שבא.

לליבלה
נחשבת לפלא השמיני של העולם העתיק, העיר נבנתה לאחר דעיכתה של אקסום כבירתה החדשה של הקיסרות האתיופית, והיא נחשבת למרכז הדתי החשוב ביותר של אתיופיה. בעיר נחצבו 11 כנסיות אבן מרהיבות החצובות בסלע ונחשבות, בצדק, לאחד מפלאי עולם. חלק מהכנסיות מחוברות ביניהן במחילות ובמנהרות ויוצרות מכלול חצוב אחד. הן נושאות שמות תנכ"ים ושמות מן הברית החדשה.

מסלול אפשרי:

המסלול ההיסטורי בצפון אתיופיה עובר באתרי מורשת מרשימים : לליבלה, אקסום, גונדר והרי סימיאן, בהאר דאר ועיר הבירה אדיס אבבה. החגים המקומיים הופכים את הביקור בערי אלו למרשים במיוחד ( חג מסקאל בספטמבר וחג הטימקאט בינואר ). מומלץ לעבור בין חלק מהערים והאתרים בטיסה, בגלל המרחקים הגדולים.

למתקדמים:

טיולים לאזורים המרוחקים יותר – שקע דנקיל בצפון מזרח אתיופיה או אגמי השבר הסורי אפריקאי, הרי באלה ואגן נהר האומו בדרומה של אתיופיה, הפכו בשנים האחרונות לפופולריים בקרב המטייל הישראלי הפחות מפונק.

שקע דנקיל
אזור נמוך הידוע גם כשקע אפאר ( כ-120 מטר מתחת לפני הים ) בצפון מזרח אתיופיה. האזור פעיל מאד מבחינה טקטונית ומהווה את מקום המפגש של שלושה לוחות טקטוניים. באזור מאות רעידות אדמה בשנה, שברים ובקעים באורך של מאות מטרים ובעומק של עד 100 מטר. שקע דנקיל הוא אחד מהמקומות החמים בעולם והתפרסם בגילויי שלדי ההומינידים והפך אותו לאתר מורשת עולמי. במקום נופים גיאולוגיים מרשימים, בריכות ואגמי מלח ותושבים מקומיים שלמדו לחיות באחד האזורים הקשים בעולם.

אגמי השבר הסורי אפריקאי
8 אגמים הממוקמים דרומה לעיר הבירה אדיס אבבה לכיוון הגבול עם קניה. האגמים רדודים ברובם וחלקם אגמי "סודה" מליחים ( תכולת סודיום קרבונט גבוהה ). האגמים מהווים מקום משכן לבעלי חיים ועופות רבים. סביב האגמים נבנו כפרים או
עיירות ובהם אוכלוסייה מגוונת של תושבים מקבוצות אתניות שונות.

הרי באלה
רכס הרים המהווה פארק לאומי, הנמצא בדרום מזרח אתיופיה. ברכס מספר פסגות, ביניהן הפסגה השנייה בגובהה באתיופיה – טולו דמטו 4377 מטר. ההרים מהווים מקום מחיה לבעלי חיים אנדמיים כמו הזאב החבשי המצוי בסכנת הכחדה חמורה. בפארק אפשרויות לטרקים של מספר ימים.

אגן נהר האומו
אחד מהאזורים הנידחים באתיופיה השוכן על שפת נהר האומו בדרום המדינה. האזור מהווה אתר מורשת עולמי בגלל ריכוז קבוצות אתניות רבות ובסמוך לו שני פארקים לאומיים. השבטים הרבים חיים על שטח קטן תוך שמירה על חלוקה טריטוריאלית, שומרים על מסורתם, מנהגיהם ואמונתם האנימיסטית. בקרב השבטים מנהגי קישוט הגוף בצלקות או צבעים והם עורכים ימי שוק בכפרים המרכזיים, אליהם מגיעים קונים ומוכרים גם ממרחקים גדולים. נהר האומו התחתון מהווה מוקד משיכה לתיירות רפטינג במיוחד לאחר העונה הגשומה בספטמבר אוקטובר